Trabzon Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı veya Panagia Theoskepastos Manastırı, Trabzon İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş eski bir kadın manastırıdır. Trabzon şehrine bakan Boztepe dağının eteklerinde konumlanmıştır. İki teras üzerine inşa edilen manastır kompleksi, koruyucu yüksek bir duvarla çevrilidir.


Trabzon Kızlar Manastırı;

Kızlar Manastırı veya Panagia Theoskepastos Manastırı (Yunanca: Παναγία Θεοσκέπαστος, "Tanrının koruduğı Panagia"), Trabzon İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş eski bir kadın manastırıdır.

Trabzon şehrine bakan Boztepe dağının eteklerinde konumlanmıştır. İki teras üzerine inşa edilen manastır kompleksi, koruyucu yüksek bir duvarla çevrilidir. Manastır III. Aleksios (1349-1390) döneminde inşa edilmiştir. Birkaç kez büyük onarımlardan geçtikten sonra 19. yüzyılda bugünkü şeklini almıştır. Manastır başlangıçta güney tarafındaki kaya kilisesi, girişindeki şapel ve birkaç odadan oluşmaktaydı. Kaya kilisesinin içinde III.Aleksios, eşi Theodora ve annesi İrene'den bahseden yazıt ve portreler bulunmaktadır.[1]

Kızlar Manastırı

Boztepe’nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulan bu manastır 1349-1390 yılları arasında 3. Alexios zamanında kurulmuştur. Kızlar Manastırı, iki teras üzerine inşa edilmiş ve etrafı yüksek koruma duvarı ile çevrilmiştir. Birkaç defa onarılmış olan Kızlar Manastırı 19. yüzyılda son şeklini almıştır. Manastırın ilk hali, güneyde içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişindeki şapel ve birkaç hürcreden ibarettir. Kaya kilisesinin içinde kitabeler ve 3. Alexios’un karısı Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer almaktadır.

Kızlar Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Trabzon’un merkezinde olan Kızlar Manastırı, Boztepe Mahallesinde bulunmaktadır. Trabzon merkezinde olduğundan dolayı ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız. İster şahsi aracınız ister minibüs vs. ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Oraya kadar gitmişken Kızlar Manastırı ziyaretiniz sonrası Trabzon’u adeta kuş bakışı gören Boztepe’ye gidebilir ve orada bulunan çay bahçelerinde veya lokantalarda oturabilirsiniz.

 

Trabzon Kızlar Manastırı içeriği, 06 Kasım 2020 tarihinde Bitrabzon.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha