Trabzon Kanuni Evi

1495 yılında Trabzon'da doğan Süleyman, 1509 yılında Trabzon'dan ayrılmıştır. Babaannesinin ölümünde Kanuni 9-10 yaşlarında idi. 15 yaşına kadar Trabzon'da yaşadı. Batılıların "Muhteşem Süleyman" olarak adlandırdığı Kanuni Dönemi, Osmanlı İmparatorluğunun yükselme sürecinde en parlak dönem olarak tarihe geçti. Ordu ve donanmayı, dünyanın en güçlü ve modern kurumu haline getirdi. İmparatorluk toprakları üç kıtaya yayıldı. Sultan Süleyman; yönetim, ordu ve maliye alanlarında geniş düzenlemeler içeren kanunlar ortaya koyduğu için "Kanuni" lakabıyla anıldı.


Müze Konusu Ve İçeriği İle İlgili Kısa Bilgi

Trabzon’da doğup büyümüş olan Kanuni Sultan Süleyman, Trabzonlular için ayrıca önemlidir. Ortahisar, Kanuni’nin doğup büyüdüğü ve 15 yaşına dek yaşadığı yerdir. Kanuni Evi, Ortahisar’daki tarihi Türk evlerinden biridir. Kanuni Evi’nde Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın balmumu heykellerinin yanı sıra Osmanlı tarihiyle ilgili resimler, Trabzon ve Osmanlı tarihiyle ilgili kitaplar bulunmaktadır.

Trabzon’un tarihi Ortahisar Mahallesi’nde yer alan Kanuni Evi, Osmanlı’nın en parlak döneminin padişahı olarak bilinen Kanuni Sultan Süleyman’ın 15 yaşına kadar büyüdüğü ev olarak biliniyor. Günümüzde Trabzon Valiliği Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Evi olarak müze hizmeti veriyor ve içerisinde Osmanlı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın balmumu heykellerinin yanı sıra Osmanlı tarihiyle ilgili resimler, Trabzon ve Osmanlı tarihiyle ilgili kitaplar barındırıyor.

Müze Binası Hakkında Kısa Bilgi

Yığma yapım sistemiyle inşa edilen yapıda taş malzeme kullanılmıştır. Yapı bir bodrum kat, bir zemin kat, bir normal kat ve bir çatı katından oluşmaktadır. Tüm cepheler sıvalıdır. Sur duvarları içerisinde yer alan yapının ana ve bodrum kat girişi doğu cephesinde bulunmaktadır. Yapının çatısı kırma çatı olup üzeri alaturka kiremit kaplıdır. Çatının dar saçakları bulunurken saçak altları ahşap malzeme ile kapatılmıştır. Kare planlı yapıda zemin katta giriş holüne açılan dört adet oda ve döner merdivenin altın denk gelen bir adet tuvalet bulunmaktadır. Döner merdivenle ulaşılan normal katta sofa alanına açılan dört adet oda bulunurken çatı katına çıkan merdivenin bitişiğindeki odanın kendine ait tuvaleti bulunmaktadır. Girişin hemen üstünde normal katta cam ile kapatılmış balkon yer almaktadır.

Trabzon Kanuni Evi içeriği, 21 Nisan 2021 tarihinde Bitrabzon.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha