Alparslan Bayraktar

Alparslan Bayraktar
  • Doğum Tarihi 1980-08-15
  • Doğum Yeri Trabzon
  • Meslek siyasetçi

Alparslan Bayraktar, bürokrasi dünyasının son dönemde merak edilen isimlerinden biridir. Hakkında ise genellikle aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Alparslan Bayraktar, Hayatı ve Kariyeri

1975 yılında Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dünyaya gelen Alparslan Bayraktar, aslen Trabzon Çaykaralı’dır. 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. New York Üniversitesinde Stratejik Pazarlama Yönetimi alanında lisansüstü eğitimi alan Bayraktar, Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ekonomi Hukuku alanında ve Tufts Üniversitesi Fletcher Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Okulunda Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamladı.

Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü yaptı. 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) kurul üyeliği görevinin yanı sıra öncesinde çeşitli yerli ve yabancı şirketlerde girişimci ve yönetici olarak görevler aldı. EPDK kurul üyeliği süresince, farklı enerji düzenleyicileri arasındaki işbirliğini geliştirerek küresel boyutta sürdürülebilirliğe katkı sağlayan önemli kuruluşlardan birisi olan, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve ulusal düzenleme uygulamalarını iyileştirme ve ulus-ötesi düzenleme normları geliştirme amacıyla kurulan, Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) başkanlığı görevlerini de üstlendi.

2020 yılı Ağustos ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olan Bayraktar’ın ismini ilerleyen dönemlerde muhtemelen daha sık duymaya başlayacağız. Alparslan Bayraktar ile Selcuk bayraklar’ın akraba olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha